“ThetaHealing için hocalardan fetva alınmalı mı”

Bu bir dinî öğreti değildir, dinî bir teknik de değildir. Herhangi bir dini öğretinin alternatifi hiç değildir. Kendi hayatımızı kurma ve şahsen hayatta en önemli görevimiz olduğunu düşündüğüm kendimiz olma yolunda bize yol gösterici olan, kullanırsak işimize yarayacak, spiritüellik ve bilimselliği bir arada sunan çok kapsamlı bir tekniktir. Sadece sezgisel okuma yapmaktan, inanç değiştirip his yüklemekten çok daha fazlasıdır. Merak edenlerin karar vermeden önce Vianna Stibal’ın piyasada olan kitaplarını alarak kendilerinin okumasını tavsiye ederim. İnternette yazanlar ve söylenenler üzerinden böyle güzel bir tekniği yargılamak hiç de insaflı olmasa gerek.

ThetaHealing’de din ile bağlantılı konular vardır ve bu gayet normaldir. Çünkü içinde yaşadığımız bu âlemde hiçbir şey birbirinden ayrı değildir. Dolayısıyla bu spritüel tekniklerin de yolu illa ki din ile bir yerde kesişir. Fakat bu, dine bir alternatif olduğu anlamına gelmez. Dolayısıyla hocalardan fetva alınacak bir yönü de yoktur. Her Müslüman aklını kullanarak gerekli okumaları yapmak ve araştırıp karar vermekle mükelleftir. ThetaHealing ile inanç kalıplarınız üzerinde çalışırken bunun ucu dinin öğretiminden kaynaklanan bazı inançlara da dokunacaktır. Böyle durumlarda dinin kendisi değil size öğretilen din’dir söz konusu olan. Dolayısıyla bu tekniğin dinle dirsek temasına girdiği konulardaki korkuların tetiklenmesinden kaynaklanıyor tüm bu sorular. Eğer bu cesareti gösterip kendi sorgulamamızı yaparsak taklitten tahkike doğru giden bir yolun başlangıcı bile olabilir bizim için. Bu nedenle yaptığımız sorgulama çok kıymetlidir.

Ben ilahiyat mezunu bir eğitmen olarak bu alanın içindeyim. 4 sene önce bu alana ilk adımımı attığımda bu sorgulamalar benim için de geçerli oldu fakat bir farkla. Ben kimseden fetva beklemeden kendim araştırdım, kendim okudum ve sonunda kararımı verip sorumluluk aldım. Çok şükür hiç de pişman olmadım. Thetahealing benim için “İyi ki girmişim” dediğim bir alan ve hayata bakışımdan yaşam deneyimlerime dair sorgulamalara kadar bana çok fazla alan açmış bir tekniktir. Burada yazdığım her şey benim kişisel bakış açım ve dünya görüşümdür. Dolayısıyla sadece beni bağlar. Kimsenin burada yazanları bir fetva olarak algılamamasını diliyorum. “Akletmez misiniz” diyen bir kitabın muhatapları olarak hepimiz kendi zihin dünyamızı ve dünya görüşümüzü kendimiz kurmakla mükellefiz. Bu teknikler bu yolda sadece birer vesile olabilir.

Bitirirken şunu da not düşeyim: yazıda bahse konu olan meselelerin hepsini eğitimlerde işliyoruz. Tekniğin hem spiritüel yapısını hem de dinle bağlantılı konularını ele alıp tartışıyoruz. Bilimsel açıdan da özellikle kuantuma dayanan alanlarını konuşuyoruz. Hiçbir şey birbirinden bağımsız değil zaten. Bu alana girmek, çok daha fazlasını görmek ve derinlemesine öğrenip uygulamak isterseniz eğitimlere katılmayı seçebilirsiniz.

Sevgiler,

Büşra Betül.